BUDOUCNOST INVESTIC

budoucnost investic

Na trzích se dají v poslední době vnímat jistá pnutí. Budoucnost investic v dalších letech tak může aktuálně zajímat mnoho investorů.

Investice s sebou vždy nese nějaké riziko. Pro drobného investora nejcitelnější riziko však je, zda nebude v budoucnu potřebovat nebo chtít vybrat peníze zrovna v okamžik, kdy to nebude vhodné. Nejvýnosnější investice fondového typu dokáže přinášet zajímavé zisky, avšak vždy jednou za čas se objeví chvíle, kdy se býčí (rostoucí) trh změní v trh medvědí (klesající).

Většinou to znamená, že hodnota prostředků začne padat a na nějakou dobu (zpravidla “pár let”) se může stát, že je hodnota majetku nižší, než kolik člověk investoval.

Pro investora, který má investici v horizontu desítek let a je trpělivý, to nemusí nic znamenat. Avšak pro některé investory, kteří jsou psychicky citlivější a nebo tuší, že budou prostředky potřebovat v řádu několika let, to může být zásadní.

Budoucnost investic

Začínají se objevovat známky toho, že v budoucnu můžeme opět očekávat obdobný pokles. Zajímavý pohled na věštění budoucnosti investic najdete zde.

Kromě zdrojů “jedna paní povídala” se dá samozřejmě vycházet i z kvalitnějších ukazatelů:

budoucnost investic: trh práce
Rovnováha na trhu práce

znamená dostatečně velký počet nabízejících i poptávajících, takže nikdo nemůže ovlivnit mzdovou sazbu. Nyní však vidíme, že značně stoupají mzdy. Uchazečů o zaměstnání však není mnoho, co to přinese?


budoucnost investic: nadhodnocení nemovitostíCeny nemovitostí

opět stoupají do závratných výšin a pomalu začínají dosahovat nadhodnocení z let před poslední krizí v letech 2008/2009.

Nabízí se tak přemýšlet o další nemovitostní bublině?


budoucnost investic: S&P500

Světový vývoj trhu

růst trvá rekordně dlouhou dobu, akcie jsou neobvykle vysoko, nemovitosti jsou nadhodnocené. Hrozí “obchodní válka”, není vyřešen jihoevropský dluh, není vyřešena situace odchodu GB z EU…

Jak reagovat?

  1. Nedělat nic.

    Zní to až vtipně, avšak pokud má člověk investici nastavenou ještě na mnoho let dopředu (např. 10 a více let), může k celé věci přistoupit tak, že propady přicházejí a odcházejí. Poté se hodnota majetku zpravidla vyšplhá na svou původní hodnotu i výše. Budoucnost investic byla promyšlena už před uzavřením a dlouhodobý investor si tak může říci: “Počkám, majetek klesne a opět stoupne, ba dokonce, budu v období propadu nakupovat levněji!”

  2. Zvážit přemístění části prostředků na určitou dobu jinam.

    Pokud nemáte před sebou dalších X let prostoru nebo cítíte psychický stres a strach o majetek, či chcete kalkulovat na efektivnější investování, můžete zvážit přemístění menší nebo větší části Vašeho majetku jinam. Otázkou však zůstává kam…

    • Jako alternativa můžou posloužit například stavební spoření, kam se dá složit až 120 tisíc Kč tak, že výnosy i se státním příspěvkem mohou za období šesti let dělat kolem 3,5% ročně.
    • Další možností jsou například dluhopisy. Některé společnosti jsou ochotny Vám vyplácet za svěřené prostředky 4 – 8% ročně. Je však potřeba dobře zvážit takové investice a vybírat si kvalitní společnosti. Jedním z důležitých znamení je například zadluženost společnosti – když společnost půjde do likvidace, bude mít dostatek prostředků na to, aby vyplatila všechny svoje závazky? Na trhu jsou společnosti, které mají vlastní kapitál několikrát vyšší, než závazky, ale také společnosti, které mají dluhy řádově vyšší, než majetek.
    • Dále se pak dají využít investice do vhodných nemovitostí, spořící účty nebo například termínované vklady s výnosy kolem jednoho procenta.
    • Můžete například koupit byt a pronajímat ho, vezmu-li konkrétní příklad jednoho klienta, koupě bytu za 1,3 milionu korun při nájemném 6 tisíc korun měsíčně generuje roční výnos 5,5%.
    • Zde se například čtenářům radí tyto možnosti: půda, drahé kovy, voda, reality, hotovost

Zachovejte klid!

Ať už se rozhodnete reagovat na situaci jakkoliv, důležité je vše v klidu promyslet, probrat to s někým, kdo se v těchto věcech pohybuje, promyslet strategie a poté jednat. Bezmyšlenkovitá rozhodovaní typu “všechno na červenou” a následně “všechno na černou” zpravidla nedopadají nejlépe. Budoucnost investic se nikdy nedá přesně předpovídat, z určitých ukazatelů se však dá usuzovat, co je pravděpodobné.

Pokud Vás dané téma zajímá, neváhejte mě kontaktovat, můžeme se potkat a o problematice se pobavit podrobněji.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *